Мало хто знає, що історія краново-маніпуляторних установок бере початок ще з часів Стародавньої Греції. Тоді вони іменувалися «Геранос», що переводиться, як «Журавлі».
Саме від «Геранос» з’явилося слово німецького походження «краних», яке швидко знайшло скорочену назву «кран». Незважаючи на це, першими розробниками КМУ стали аж ніяк не німці – їх випередили британські колеги. В середині 19 століття вони спорудили перші крани-маніпулятори з гідроприводом. Працювали вони на воді, каркас був дерев’яним. Гідропривід виявився неефективним, і через деякий час він був витіснений паровими і іншими видами приводів.
Слово «маніпулятор» означає спеціальний механізм, керуючий кількома знаряддями і елементами. Ця назва за краново-маніпуляторними установками закріпилася через їх схожість з подібними пристроями, які нагадують форму руки людини.
На європейському континенті такі моделі з’явилися після закінчення Другої Світової Війни. Їх популярність пояснювалася розташуванням вузьких вулиць більшості населених пунктів, для яких об’ємні автокрани стали занадто громіздкою технікою.
Майже одночасно крани-маніпулятори на платформі вантажівок почали з’являтися в Японії. Причини заміни автокранів на КМУ ідентичні: простору не вистачало для ефективного застосування звичайних кранів в межах японських міст.
Найчастіше на будівельних майданчиках Європи і Азії зустрічалися моделі телескопічних маніпуляторів. Виготовлялися вони, в основному, в Японії, але незабаром почали випускатися і в інших розвинених азіатських країнах.
У 70-х роках, коли будівництво малоповерхових будинків ставало все менш раціональним, були випробувані перші моделі кранів-маніпуляторів з Z-образної і L-образної конструкціями. Вони припали до смаку багатьом підприємствам, і почали масово запускатися в виробництво. Їх популярність в тому, що наділені більшою потужністю, що дозволяє працювати з більш вагомими вантажами. Ще одна особливість криється в шарнірно-розчленованій конструкції, на кінці якої розташовується висувна стріла телескопічного типу.
Сучасні крани-маніпулятори – це потужна спеціальна техніка, яка замінює на площадці автокран і вантажівку одночасно. Сучасні машини КМУ лише назвою нагадують перші моделі, які зараз викликають лише посмішку.